webmaster info email LESNÍ ROH - úvodní stránka
  přihlášení
  jméno:
  heslo: 
 

  lesní roh

  historie nástroje
  popis nástroje
  typy lesních rohů
  hornisté
  menu
  úvodní stránka
  registrace
  kniha hostů
  články
  životopisy
  recenze
  reportáže
  jak, co, kde a za kolik
  odkazy
  kontakt
  statistiky návštěvnosti
  přihlášený uživatel
Vojtěch Nečacký
  webmaster ICQ status
  ICQ: 136-903-900
Polete mi zprvu...
 
netbook
ekonomické stavby diskuze
mimibazar
 
LESNIROH.CZ - Významní hornisté
Prof .František Šolc
Narodil se 25.6.1920 v Přerově. Vyrůstal v hudebním prostředí – otec byl kapelníkem městské hudby. V roce 1935 se přihlásil jako dobrovolník do Vojenské hudební školy v Praze, v roce 1939 byl přijat na konzervatoř v Brně, kde studoval obor hra na lesní roh u prof. Kohouta. Působil jako sólohornista v Symfonickém orchestru kraje brněnského. V téže době se stal zakládajícím členem Brněnského dechového kvinteta. Janáčkovu akademii múzických umění absolvoval v roce 1951. Do roku 1964 působil jako interní pedagog na brněnské konzervatoři od roku 1964 se stal interním pedagogem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

František Šolc povznesl brněnskou hornovou školu na světovou úroveň. Jeho žáci obsazovali první místa na mezinárodních soutěžích a uplatnili se v nejlepších českých orchestrech. Byl výborným pedagogem, o jeho výuku v Mezinárodních interpretačních kurzech, jejichž ředitelem byl několik let, projevila zájem řada hornistů z celého světa. Externě vyučoval také na AMU v Praze a VŠMU v Bratislavě. Byl pravidelným členem porot mezinárodních soutěží.

Po smrti prof. Františka Kudláčka byl od 27.8.1972 do 1.9. 1973 zastupujícím rektorem JAMU. Rektorem JAMU byl od 1.9. 1976 a ve funkci setrval až do 31.8.1987.
F. Šolc
 
upraveno: 31. 1. 2007
zdroj: p. Jaroslav Kotulan